Anemi Hastalığı Nedir?

Anemi Hastalığı Nedir?
Anemi, kanın oksijeni taşımak için sağlıklı kırmızı kan hücrelerinden yoksun olduğu bir durumdur. Birçok farklı türü vardır, ancak demir eksikliği anemisi en yaygın olanlardan biridir. Zeytinburnu escort bayanlar Genellikle birçok gıdada bulunan demirin yeterince tüketilmemesinden kaynaklanır.

Demir eksikliği, vücudunuzun dokularında veya hücrelerinde yeterli miktarda demir bulunmadığı ve enerji üretimine ve sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimine neden olacak kadar az kan akışına sahip olduğu bir durumu tanımlar. Kadının sağlığına ve diyetine bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli bir durum olabilir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Hamilelik, aneminin yaygın bir nedenidir ve her 100 kadından yaklaşık 3 ila 5'ini etkiler. Hamile kadınların %10'u anemiktir. Bebekler de anemik doğabilir ve komplikasyonları önlemek için doğumdan hemen sonra tedavi gerektirebilir, bu nedenle bu duruma neden olan çeşitli faktörlerin olduğunu bilmek önemlidir. Burada anemiye neyin neden olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini tartışacağız.

Kimler Anemi Hastalığı Riski Taşır?


Hamile veya emziren doğurganlık çağındaki kadınlar, anemi için en yüksek riske sahiptir. Bunun nedeni, hamileliğin daha fazla demir gerektirmesi ve bir kadının diyetinde yeterince demir emememe riskini artırabilmesidir. Ayrıca hamilelik sırasında plasenta ve fetüsün kanlanması ihtiyaçlarını karşılamak için artar. Bu, bir kadının sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmasını zorlaştırabilir çünkü hamileyken kendi ihtiyaçları için daha az kan hücresi kalır.

Hamile kadınların diyetlerinde yeterince demir almamaları durumunda demir eksikliği geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Bunun nedeni, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve ayrıca sağlıklı kemik oluşumu için demire ihtiyaç duyulmasıdır. Araştırmalar, doğum öncesi vitamin alan kadınların hamilelik sırasında demir eksikliği riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Hamile veya emziren kadınlar, diyetlerinde yeterli miktarda demir almalarını ve kan seviyelerini düzenli olarak izlemelerini sağlamalıdır.